آموزش سئو

بهترین بررسی نرم افزار ERP سال 2020

سپتامبر 25, 2020

افشای اطلاعات: این محتوا توسط خواننده پشتیبانی می شود ، به این معنی که اگر روی برخی از پیوندهای ما کلیک کنید ممکن است کمیسیون دریافت کنیم.

از نظر تاریخی ، نرم افزار ERP (برنامه ریزی منابع سازمانی) توسط شرکت های بزرگ و سازمان های چند ملیتی برای مدیریت کل عملیات خود از یک سیستم عامل استفاده می شد.

اما اکنون این راه حل ها بیش از گذشته قابل دسترسی هستند. علاوه بر شرکت ها ، تعداد زیادی از SMB ها از چند سال گذشته استفاده از این ابزارها را آغاز کرده اند.

نرم افزار ERP اساساً تمام ابزارهای تجاری شما را در یک کنسول متمرکز ترکیب می کند. این شامل اجزایی مانند حسابداری ، منابع انسانی ، CRM ، مدیریت زنجیره تأمین و موارد دیگر است.

با ادغام ابزارهای تجاری خود در یک راه حل واحد ERP ، مدیریت آن بسیار آسان تر است. بعلاوه ، نرم افزار ERP از منظر تصویر بزرگ به شما ارزش اضافی می دهد که معمولاً از طریق نرم افزار مستقل مشاهده نمی کنید.

بنابراین کدام نرم افزار ERP بهترین است؟ در زیر بدانید

5 گزینه برتر برای نرم افزار ERP

 1. برای
 2. حساب کاربری
 3. حماسه
 4. IFS
 5. دلتک

چگونه بهترین نرم افزار ERP را برای خود انتخاب کنیم

برای اینکه بتوانید نرم افزار ERP مناسب برای کسب و کار خود پیدا کنید ، باید بدانید که در هنگام خرید به دنبال چه چیزی بگردید. همه سیستم های ERP به طور مساوی ایجاد نشده اند و در واقع یک راه حل “متناسب با همه” وجود ندارد.

به جای انتخاب کورکورانه یک ابزار ، از این مجموعه ویژگی ها و ملاحظات برای محدود کردن گزینه های بالقوه استفاده کنید.

فرایندها و ماژول های تجاری

همانطور که قبلاً ذکر شد ، نرم افزار ERP انواع مختلفی از فرایندهای تجاری را در بر می گیرد. هنگام سفارشی کردن راه حل ERP ، این ها به صورت ماژول ارائه می شوند.

برخی از شما ممکن است فقط به تعداد انگشت شماری از این فرایندها احتیاج داشته باشید ، در حالی که سایر مشاغل ممکن است به دنبال یک ده مورد باشند. این واقعاً به اندازه کسب و کار ، ابزارهای موجود و اهداف آینده شما برای برنامه ریزی منابع بستگی دارد.

نمونه هایی از ماژول ها و فرایندهایی که باید تحت مراقبت قرار گیرند شامل HRM ها ، ابزارهای مدیریت مالی ، CRM ، SCM ، مدیریت موجودی کالا ، مدیریت خرید و تامین کننده ، ابزارهای فروش و بازاریابی و موارد دیگر است.

حتی فرآیندهای خاص صنعت برای مواردی مانند تولید یا مهندسی وجود دارد. اینها شامل ویژگیهای اساسی برای برنامه ریزی محصول ، برنامه ریزی تولید ، بیل مواد ، برنامه ریزی طبقه مغازه و غیره است.

اطمینان حاصل کنید که نرم افزار ERP که ارزیابی می کنید توانایی پاسخگویی به نیازهای شما را با ماژول های این نوع عملکردها دارد.

گزارش ، تجزیه و تحلیل و داشبورد

بهترین نرم افزار ERP موجود در بازار امروز دارای قابلیت های گزارشگری پیشرفته است. این فراتر از صفحه گسترده و بارگیری PDF است. به دنبال راه حلی باشید که شامل داده های بی درنگ و فیلترهای هوشمند باشد.

برخی از ابزارها حتی ممکن است دارای گزارش چابک و گزارشگری موقت باشند ، بنابراین می توانید سریعاً بدون وقفه با نیازهای همیشه در حال تغییر سازگار شوید.

شما باید بتوانید این گزارشات پیچیده و تجزیه و تحلیل ها را از طریق یک داشبورد ساده مدیریت کنید. اگر نتوانید داشبورد ها را بفهمید ، هرگز از این گزارش ها بیشترین بهره را نخواهید برد (که آنها را بی فایده می کند).

داشبوردها همچنین باید KPI ها را نمایش دهند و به شما امکان دهند داده های مختلف را فقط با چند کلیک تجزیه و تحلیل کنید. به عنوان مثال ، ممکن است بخواهید داده های کیفی و کمی را بر اساس ادارات یا کاربران سازمان خود مقایسه کنید.

ادغام ها

نرم افزار ERP شما باید یکپارچه با ابزارها و نرم افزارهای موجود شما ادغام شود.

از انتقال فایل ساده تا یکپارچه سازی کامل ، بسیار مهم است که همه اینها با هم کار کنند. به عنوان مثال ، شما باید بتوانید CRM موجود خود را با نرم افزار ERP جدید خود همگام سازی کنید. یا ممکن است بخواهید ماژول حقوق و دستمزد ERP را به یک نرم افزار HRMS که از قبل استفاده می کنید پیوند دهید.

ERP هایی که ادغام های انعطاف پذیر ارائه می دهند می توانند عملکرد ابزارهای موجود را گسترش دهند یا پس از انتقال صاف فایل ها ، آنها را کاملاً جایگزین کنند.

مقاله مرتبط  چگونه می توان بازاریابی خود را در طول Coronavirus (COVID-19) تطبیق داد

قابلیت های سفارشی

شخصی سازی هنگام ارزیابی نرم افزار ERP بسیار مهم است. در غیر این صورت ، از مزایای بالقوه بیشترین بهره را نخواهید برد. این چرا است.

گردش کار هر بخش متفاوت است. اینها می توانند به طور بالقوه اولویت ها و اهداف متناقضی داشته باشند. به عنوان مثال ، تیم های بازاریابی بر هزینه ها تمرکز می کنند در حالی که تیم های حسابداری بر پس انداز تمرکز می کنند. تیم های فروش سهمیه ماهانه را در اولویت قرار می دهند و بخش های تولید تولید روزانه را در اولویت قرار می دهند. پیکربندی این گردشهای مختلف در یک راه حل همه در یک کار غیرممکن است.

بنابراین نرم افزار ERP شما باید دارای گردش کار قابل تنظیم و داشبورد اختصاصی برای هر بخش باشد. این به تصمیم گیرندگان اجازه می دهد KPI ها و اهداف خاص را بر اساس پارامترهای سفارشی تعریف کنند.

راه اندازی و استقرار

هیچ رازی نیست که نرم افزار ERP می تواند پیچیده باشد. برخلاف سایر ابزارهای تجاری ، این ابزار در واقع “ثبت نام امروز و استفاده در چند ثانیه” نیست. این عمدتا به دلیل طبیعت سفارشی و ماژول های مختلفی است که برای روان کار کردن لازم است.

اما با این اوصاف ، تنظیم و استقرار برخی از ارائه دهندگان نرم افزار ERP قطعاً از بقیه آسان است. اگر نمی خواهید چیزی را به صورت محلی نصب کنید ، به دنبال یک راه حل ERP مبتنی بر cloud باشید. شما هنوز هم به یک راه حل سفارشی نیاز خواهید داشت ، اما در کل این کار آسان تر خواهد بود.

بین راه حل های SaaS مبتنی بر ابر و استقرار در محل ، گزینه های مختلفی برای بررسی دارید.

آموزش و پشتیبانی

باز هم ، نرم افزار ERP همیشه آسان نیست. شما باید ارائه دهنده ای را پیدا کنید که منابع مورد نیاز برای شروع کار را به شما ارائه دهد.

در بیشتر موارد ، آنها نیاز به نصب مناسب توسط شخصی با تخصص فنی دارند. بنابراین اگر کسب و کار شما تیم اختصاصی فناوری اطلاعات ندارد ، حتماً SLA خود را مرور کنید.

در بسیاری از موارد ، نصب می تواند کاملاً جدا از مجوز یا اشتراک ERP باشد. تنظیم ERP های مبتنی بر ابر به طور قطع آسان تر است (همانطور که قبلا ذکر شد) ، اما ممکن است هنوز به آموزش نیاز داشته باشد.

وقتی سوالی دارید یا به کمک نیاز دارید چه اتفاقی می افتد؟ آیا فروشنده نرم افزار شما برای کمک به شما در آنجا خواهد بود؟

اینها انواع س questionsالاتی است که هنگام ارزیابی گزینه های مختلف باید از خود بپرسید.

انواع مختلف نرم افزار ERP

قبل از پرداختن به بررسی نرم افزار ERP ، می خواهم سریعاً انواع مختلف نرم افزار ERP موجود در بازار را برای شما توضیح دهم. هنگام خرید در اطراف شما به وضوح بیشتری می افزاید.

نرم افزار ERP با اهداف عمومی

ERP های عمومی به اندازه کافی انعطاف پذیر بوده و متناسب با نیازهای صنایع مختلف هستند. آنها دارای قابلیت شخصی سازی قوی ، ادغام آسان و فرایندهایی هستند که با طیف گسترده ای از نیازها مطابقت دارند.

اکثریت قریب به اتفاق نرم افزار ERP به عنوان یک ERP با کاربرد عمومی مارک می شود. این به فروشندگان نرم افزار امکان می دهد تا آنجا که ممکن است سازمان ها و صنایع مختلف را هدف قرار دهند.

نرم افزار ERP خاص و عمودی

همانطور که از نام آن پیداست ، ERP های خاص عمودی برای صنایع خاصی هدف گذاری می شوند. برخلاف راه حل کلی ، این نوع نرم افزارها به سمت توده مردم نیستند.

این نوع راه حل های ERP در مکانهایی مانند ساخت ، ساخت و ساز یا خرده فروشی محبوب هستند. یک ERP خاص عمودی تقریباً به اندازه ابزاری برای کاربردهای عمومی انعطاف پذیر نخواهد بود ، اما آنها عملکرد خوبی در صنعت تخصصی دارند.

نرم افزار منبع باز ERP

نرم افزار منبع باز ERP تنها قسمت کوچکی از بازار کلی ERP را تشکیل می دهد. با این حال ، مهم است که بدانیم آنها وجود دارند.

ERP منبع باز برای تیم های فنی که می خواهند توانایی توسعه و ادغام برنامه های سفارشی را با یک راه حل ERP داشته باشند ایده آل است. از آنجایی که ERP ها می توانند از عهده عملکردها و فرآیندهای بسیار سفارشی برآیند ، بنابراین این نوع نرم افزار برای توسعه دهندگان انتخاب ارجح است.

مقاله مرتبط  چگونه آژانس مدیریت اعتبار را درست انتخاب کنیم

نرم افزار ERP کسب و کار کوچک

همانطور که قبلاً گفته شد ، زمانی تنها سازمانهای بزرگ از نرم افزار ERP استفاده می کردند. اما استقرار ابر باعث شده است که نرم افزار ERP به طور قابل توجهی در دسترس مشاغل کوچک قرار گیرد.

از آنجا که برخی از ERP ها با ماژول های سفارشی تحویل داده می شوند (برخلاف یک راه حل کاملاً یکپارچه) ، مشاغل کوچک می توانند فقط دو یا سه ماژول را انتخاب کرده و موارد دیگر را حذف کنند. به عنوان مثال ، شما می توانید یک نرم افزار ERP با کارایی فقط برای حسابداری و منابع انسانی بدست آورید. سپس در جاده می توانید یک ماژول CRM یا موجودی اضافی اضافه کنید.

ERP های مشاغل کوچک به دلیل این انعطاف پذیری به عنوان “ERP های سبک” نیز شناخته می شوند.

شماره 1 – بررسی مجدد – همه کاره ترین نرم افزار ERP

برای یک نرم افزار ERP مبتنی بر ابر است که دارای راه حل هایی برای SMB ها و بنگاه های اقتصادی است. آنها چندین محصول مختلف ERP برای انتخاب شما براساس نیازهای صنعت و تجارت خود دارند.

با 30+ سال تجربه در این فضا ، فناوری قوی و انعطاف پذیر Infor آنها را در لیست من رتبه بالایی کسب می کند.

راه حل های ERP ارائه شده توسط Infor یک انتخاب محبوب برای شرکت های توزیع عمده فروشی ، سازمان های تولیدی و صنایع مختلف خدمات است. برخی از موارد برجسته این نرم افزار شامل موارد زیر است:

 • امکان شخصی سازی صفحات اصلی و داشبورد
 • رابط های کاربری بصری مبتنی بر نقش
 • تقویم مالی ، دفترچه ، گزارش مبنا و رشته های ابعادی نامحدود
 • تجزیه و تحلیل جاسازی شده مستقیماً در گردش کار کاربر مختلف
 • برنامه ریزی تولید و مدیریت زمان بندی
 • خرید بهینه با کنترل های پیشرفته سفارش
 • امکان اطمینان از حداکثر حاشیه با ماژول های قیمت گذاری یکپارچه

در حالی که اینفور به طور قطع به دلیل راه حل های ابری شناخته شده است ، آنها گزینه های استقرار تک نمونه و داخلی را برای برخی از نرم افزارهای خود ارائه می دهند.

Infor همچنین دارای طیف گسترده ای از نرم افزارهای خاص برای مواردی مانند HCM ، CRM ، PLM ، SCM و موارد دیگر است. بنابراین اگر فقط یک نیاز واحد دارید ، می توانید این گزینه ها را نیز جستجو کنید.

شماره 2 – بررسی AccountMate – بهترین راه حل های خاص عمودی

حساب کاربری به عنوان “قابل تنظیم ترین سیستم حسابداری جهان” شناخته می شود. این برنامه برای کمک به مشاغل در حال رشد با استفاده از نرم افزار منحصر به فرد ERP مبتنی بر عمودهای خاص ، کمک می کند تا از مزیت رقابتی برخوردار شوند.

بیش از 125000 شرکت در سراسر جهان به این نرم افزار اعتماد دارند. علاوه بر این نرم افزار ، AccountMate خدمات اضافی را برای کمک به شما در استفاده حداکثر از ابزارهای ERP ارائه می دهد.

کاتالوگ راه حل عمودی AccountMate گسترده است. آنها بیش از 30 گزینه دسته خاص عمودی در دسترس دارند. شرکای توسعه آنها به مشاغل کمک می کنند تا علاوه بر نرم افزارهای پایه مالی ، کارایی خاص صنعت را نیز بدست آورند.

برخی از این دسته های برتر عبارتند از:

 • صورتحساب
 • بودجه بندی و پیش بینی
 • تجزیه و تحلیل کسب و کار
 • هوش تجاری
 • برنامه های CRM
 • مدیریت اسناد
 • تجارت الکترونیک
 • فرآوری مواد غذایی
 • منابع انسانی
 • اتوماسیون فاکتور
 • هزینه کار
 • حقوق و دستمزد
 • مدیریت مسیر
 • تجزیه و تحلیل فروش
 • مدیریت انبار

این لیست همچنان ادامه دارد. همانطور که مشاهده می کنید ، این پیشنهادات خاص عمودی بسیار متنوع هستند. AccountMate در نهایت می تواند یک راه حل جامع دفتر و پشت دفتر برای شما فراهم کند.

مشاغل موجود در صنایعی مانند تولید ، توزیع عمده فروشی ، آب و برق ، دولت ، ارائه دهندگان راه حل ها ، تجارت الکترونیکی و خدمات تجاری همه به AccountMate برای ERP اعتماد می کنند.

برای کسانی که به دنبال یک راه حل خاص خاص با تمرکز اصلی در حسابداری و امور مالی هستید ، چیزی بیشتر از AccountMate نباشید.

شماره 3 – بررسی Epicor – بهترین نرم افزار ERP برای ساخت

حماسه یکی دیگر از رهبران صنعت در فضای نرم افزار ERP است. آنها راه حلهای ابری و محلی را برای مشاغل در فضاهایی مانند تولید ، خرده فروشی ، خودرو ، الوار و ساختمان و توزیع ارائه می دهند.

مقاله مرتبط  نحوه استفاده از تکمیل خودکار Google برای سئو

با این اوصاف ، نرم افزار تولید ERP ارائه شده توسط اپیکور برجسته ترین ویژگی است.

طیف گسترده ای از تولیدکنندگان محصولاتی مانند ماشین آلات صنعتی ، الوار و چوب ، لاستیک و پلاستیک ، الکترونیک با تکنولوژی پیشرفته ، محصولات هوافضا و دفاعی ، فلزات ساخته شده ، دستگاه های پزشکی ، مبلمان و غیره را مورد اطمینان قرار می دهند.

در اینجا چندین مزیت برتر با نرم افزار Epicor’s ERP آورده شده است:

 • امکان ردیابی ، اندازه گیری و نظارت بر کل عملیات از مواد اولیه تا محصول نهایی
 • کارایی را با قابلیت مشاهده در زمان واقعی در کارخانه و فعالیت های تجاری بهبود ببخشید
 • برای کاهش هزینه ها و افزایش سود ، فرآیندهای خود را ساده کنید
 • با استراتژی های جدید ، تغییر نیاز مشتری و روش های جدید تولید سازگار شوید
 • روش های تولید ناب را برای از بین بردن زباله ها پیاده سازی کنید
 • تصمیمات هوشمندانه تری بگیرید و رضایت مشتری را در اولویت قرار دهید

به طور کلی ، این نرم افزار برای مشاغل متوسط ​​و بزرگ در فضای تولید و توزیع طراحی شده است. اگر در این دسته ها قرار می گیرید ، من اکیداً Epicor را برای ERP توصیه می کنم.

شماره 4 – بررسی IFS – بهترین نرم افزار Agile ERP

IFS در مقایسه با سایر راه حلهای ERP موجود در بازار کمی منحصر به فرد است. این نرم افزار به اندازه سایر ابزارهایی که با آنها روبرو هستید پیچیده و سخت نیست.

در عوض ، IFS به شما امکان می دهد تا با تغییر چشم اندازهای بازار و در دسترس قرار گرفتن فناوری جدید ، در زمان واقعی سازگار شوید. این روش به حداکثر رساندن چابکی سازمان شما کمک می کند.

IFS برای زمینه هایی مانند مدیریت زنجیره تأمین ، مدیریت سرمایه انسانی ، مدیریت پروژه ، امور مالی ، صنایع خدماتی و تولید راه حلهای ERP از قبل پیکربندی شده است.

در این دسته ها ، برخی از نکات قابل توجه نرم افزار ERP شامل موارد زیر است:

 • مدیریت ریسک و فرصت
 • سفر چرخه عمر دارایی های دیجیتال
 • برنامه های مدیریت قرارداد ، مدیریت سفارش تغییرات ، و پرداخت
 • برنامه ریزی و بهینه سازی زمان بندی در زمان واقعی
 • پیش بینی فروش و برنامه ریزی تقاضا
 • قابلیت مشاهده و برنامه ریزی شبکه چند منظوره و چند نهادی
 • CRM و SRM
 • حسابداری مالی ، حسابداری مدیریت ، حسابداری پروژه و حسابداری استراتژیک

باز هم ، همه این ابزارها و عملکردها برای چابک نگه داشتن سازمان شما با تغییر بازار طراحی شده اند. شما می توانید با استفاده از IFS برای برنامه ریزی منابع سازمانی ، برتری رقابتی کسب کرده و تصمیمات استراتژیک بگیرید.

شماره 5 – بررسی Deltek – بهترین نرم افزار ERP برای مشاغل کوچک

همانطور که قبلاً ذکر شد ، نرم افزار ERP دیگر فقط برای شرکتهای جهانی اختصاص ندارد. بسیاری از گزینه های عالی برای مشاغل کوچک وجود دارد که می خواهند از این راه حل ها استفاده کنند.

دلتک یکی از این گزینه ها برای شرکت های کوچکتر است و بهترین توصیه من در این گروه است.

به طور کلی ، Deltek یک گزینه عالی برای مشاغل پروژه محور است که به دنبال یک راه حل ERP هستند. آنها طیف گسترده ای از محصولات و ماژول ها را در دسته هایی مانند:

 • مدیریت اطلاعات و همکاری
 • توسعه تجاری
 • مدیریت پروژه و نمونه کارها
 • مدیریت سرمایه انسانی

آنها حتی راه حل های خاص طاقچه مانند هزینه برای پیمانکاران دولتی یا مدیریت چرخه عمر پروژه را برای شرکت های کوچک معماری و مهندسی ارائه می دهند. این نمونه ها همه کاره بودن دلتک را به نمایش می گذارد.

استقرار مبتنی بر ابر ، اجرای آن را برای مشاغل کوچک نیز آسان می کند.

خلاصه

ده ها فروشنده وجود دارد که نرم افزار ERP را ارائه می دهند. اما پس از تحقیق و آزمایش گسترده ، فقط می توانم پنج گزینه را که در بالا بررسی شد ، توصیه کنم.

کدام یک بهتر است؟ به موقعیت شما بستگی دارد.

اطمینان حاصل کنید که از متدولوژی که قبلاً در این راهنما توضیح دادم پیروی می کنید تا در هنگام خرید به محدودیت گزینه های خود بپردازید. این کار زندگی شما را بسیار آسانتر می کند و اطمینان حاصل می کنید که تصمیم درستی برای تجارت خود گرفته اید.