آموزش سئو

بهترین بررسی نرم افزار هوش تجاری سال 2020

اکتبر 29, 2020

افشای اطلاعات: این محتوا توسط خواننده پشتیبانی می شود ، به این معنی که اگر روی برخی از پیوندهای ما کلیک کنید ممکن است کمیسیون دریافت کنیم.

نرم افزار هوش تجاری در عصر کلان داده به ابزاری ضروری تبدیل شده است.

سازمان شما اطلاعات زیادی راجع به مشتریان ، وب سایت و کل سلامتی شرکت شما جمع آوری می کند. اما بدون نرم افزار BI ، درک مفهوم این اطلاعات تقریباً غیرممکن است. این نرم افزار وجود دارد بنابراین شما می توانید مجموعه داده های مختلف را تجزیه و تحلیل کرده و تصمیمات داده محور بگیرید.

به عنوان مثال ، شما می توانید از نرم افزار BI برای پیش بینی رفتار خرید مصرف کننده و یا پیش بینی تأثیر مالی یک تصمیم عملیاتی استفاده کنید. به جای انتظار برای گزارش سه ماهه یا سالانه ، می توانید از نرم افزار BI برای بینش داده های لحظه ای استفاده کنید.

به دلیل پیچیدگی نرم افزار هوش تجاری ، اکثر قریب به اتفاق ابزارهای این گروه برای سازمانهای بزرگ ، SMB ها و بنگاههای اقتصادی طراحی شده اند.

6 گزینه برتر برای نرم افزار هوش تجاری

 1. TIBCO Jaspersoft
 2. انترینسیک اینفورمر
 3. Zoho Analytics
 4. سیسنس
 5. چارتیو
 6. تابلو

چگونه بهترین نرم افزار هوش تجاری را برای خود انتخاب کنیم

اگر نمی دانید به دنبال چه چیزی باشید ، یافتن نرم افزار BI مناسب برای کسب و کار شما می تواند چالش برانگیز باشد. من یک راهنمای خرید ساده با ویژگی ها ، عوامل و عناصر ایجاد کرده ام که هنگام خرید باید در نظر گرفته شوند. هنگام مقایسه راه حل ها و محدود کردن گزینه های خود ، از جنبه های زیر در نرم افزار BI مراقبت کنید:

گزارش داده

به یاد داشته باشید ، دلیل شماره یک سرمایه گذاری شرکت ها در نرم افزار BI ، منطقی دانستن داده های خود است. بنابراین کاملاً طبیعی است که خود گزارش دهی اطلاعات در لیست عوامل ارزیابی ما بسیار بالا باشد.

بهترین ابزارهای BI داده های پیچیده را به تصویری تبدیل می کنند که درک آنها آسان است. می توانید این اطلاعات را از داشبوردهای زمان واقعی مشاهده کرده یا آنها را به گزارش های مجزا تبدیل کنید.

امکان به اشتراک گذاشتن این گزارش ها با تصمیم گیرندگان ، ذینفعان ، مشتریان و سایر اعضای تیم شما نیز موضوعی است که باید مورد توجه قرار گیرد. کاربرانی که گزارشات را تولید می کنند همیشه افرادی نیستند که اطلاعات را درک می کنند. بنابراین گزارش ها باید به اندازه کافی آسان باشند تا توسط تصمیم گیرندگان نهایی درک شوند.

منابع داده

چگونه می خواهید داده های موجود خود را با راه حل BI خود ادغام کنید؟ این داده ها در کجا واقع شده است؟

مسائل را برای خود گیج کننده تر نکنید. اطمینان حاصل کنید که شما یک ابزار هوش تجاری پیدا کرده اید که ارتباط با منابع داده موجود خود را برای شما آسان می کند. شایان ذکر است که هر نرم افزار هوش تجاری موجود در بازار با پایگاه های داده خاص ادغام نمی شود. بنابراین فرض نکنید ؛ همیشه سازگاری داده هایتان با نرم افزار مورد نظر را دوباره بررسی کنید.

نرم افزار BI شما باید یکپارچه با ابزارهای راهنما ، CRM ، نرم افزار ERP ، شبکه های تبلیغاتی و موارد دیگر ادغام شود. بهترین ابزارها باید دسترسی کراس پلتفرم را برای هر کاربر فراهم کنند.

ابزارهای توسعه

برخی از نرم افزارهای هوش تجاری نحوه جمع آوری داده ها را نیز بهبود می بخشد.

توسعه دهندگان داخلی یا بخش IT شما ممکن است بخواهند توسعه برنامه های سفارشی را در فرایندهای شما پیاده سازی کنند. برخی از ابزارها دارای برنامه های تجزیه و تحلیل از پیش ساخته شده برای استفاده شما هستند. راه حل های دیگر به توسعه دهندگان یک API باز ارائه می دهد و کار را برای برنامه نویسان آسان می کند تا برنامه ها را با قوانین منحصر به فرد سفارشی کنند.

راه اندازی و استقرار

برخلاف انواع دیگر نرم افزارهای تجاری موجود در بازار ، ابزارهای BI کمی پیچیده تر هستند. شروع کار در واقع ساده کار با کلیک روی “ثبت نام” و انجام آن نیست.

این راه حل ها بسیار قابل تنظیم هستند و به طور خاص برای مشاغل شما ساخته شده اند. روند استقرار بسته به نرم افزاری که انتخاب می کنید ، به طور بالقوه می تواند هفته ها طول بکشد. با گزینه هایی برای استقرار در محل ، استقرار سرور ترکیبی ، نرم افزار دسک تاپ و استقرار نرم افزار ابری روبرو خواهید شد.

مقاله مرتبط  چرا وقتی می توانید خود به راحتی سئو یاد بگیرید ، یک شرکت سئو استخدام کنید؟

نرم افزار Cloud گزینه خوبی برای مشاغل با بودجه محدودتر است. این روش استقرار باعث می شود تا ابزارهای BI به راحتی در دسترس شرکت های کوچکتر قرار بگیرند. اما سازمان های بزرگ با مجموعه داده های پیچیده و نیازهای سفارشی احتمالاً از استقرار در محل سود بیشتری می برند.

راحتی در استفاده

باز هم ، نرم افزار BI می تواند پیچیده باشد.

اگر اولین بار است که از این نوع نرم افزار استفاده می کنید ، خود را با راه حل ساخته شده برای پیشکسوتان فصلی غرق نکنید.

به این فکر کنید که چه کسانی روزانه از این نرم افزار استفاده می کنند. آیا این تیم IT شما است؟ تکرار فروش؟ مدیران محصولات؟ توسعه دهندگان و افراد با فن آوری به اندازه یک کاربر عادی منحنی یادگیری ندارند.

فقط مطمئن شوید که تفاوت ابزارهایی را که برای مبتدیان به دانش فنی و نرم افزار پیشرفته نیاز دارند ، درک کرده اید. مبتدیان باید از نرم افزاری که برای مهندسان داده ساخته شده است خودداری کنند.

انواع مختلف نرم افزار هوش تجاری

نرم افزار هوش تجاری را می توان بر اساس عملکرد اصلی یا مجموعه ابزار ، در دسته های مختلف تقسیم بندی کرد. در اینجا یک مرور سریع و توضیح درباره محبوب ترین انواع نرم افزارهای BI موجود در بازار امروز وجود دارد.

نرم افزار تجسم داده

همانطور که از نام آن پیداست ، نرم افزار تجسم داده به شما کمک می کند تا با استفاده از ابزارهای بصری ، داده های پیچیده داده را تجزیه و تحلیل کنید. گزارش تصویری بدون شک بهترین روش برای درک معنای مجموعه های بزرگ داده است. در عرض چند دقیقه می توانید مجموعه های عظیم داده را به گزارش های معنی دار تبدیل کنید. این امر تجزیه و تحلیل بینش را برای تصمیم گیرندگان بسیار آسان می کند.

مدیریت فرآیند تجارت (BPM)

نرم افزار مدیریت فرآیند کسب و کار جز a هوش تجاری است. این ابزارها همچنین جز component اصلی مدیریت عملیاتی و هوشمندی هستند.

نرم افزار BPM از اتوماسیون استفاده می کند و کارایی فرآیندهای روزمره را بهبود می بخشد. شما می توانید عملکرد مدیریت فرآیند کسب و کار را در نرم افزار BI پیدا کنید.

OLAP (پردازش تحلیلی آنلاین)

نرم افزار OLAP از ابزاری استفاده می کند که به تحلیل داده ها از چندین منبع کمک می کند. این راه حل های تعاملی دیدی چند بعدی برای هر کاربر (مانند روسای مختلف بخش) فراهم می کند. ابزارهای OLAP داده های عملیاتی مختلف را تلفیق و جمع می کند.

نرم افزار جاسازی شده BI

نرم افزار Embedded BI دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد. این ابزارها مستقیماً در برنامه های شما برای مدیریت فرآیند ادغام شده اند. همچنین می توانند در پورتال های عملیاتی ، وب سایت ها ، درگاه ها و انواع دیگر سیستم های مربوط به تجارت جاسازی شوند.

نرم افزار ETL

نرم افزار ETL (استخراج ، تبدیل و بارگذاری) داده های منابع مختلف را به یک داشبورد واحد تبدیل می کند. سپس نرم افزار این مجموعه داده های مختلف را با هم مخلوط کرده و آنها را از نظر منطقی درک می کند که کاربر نهایی می تواند آن را درک کند.

داده کاوی

برای شناسایی الگوها در مجموعه داده های خود می توانید از ابزارهای داده کاوی استفاده کنید. نرم افزار داده کاوی معمولاً از ابزارهایی مانند یادگیری ماشین و هوش مصنوعی برای کشف این الگوها برای تصمیم گیری مبتنی بر داده استفاده می کند.

شماره 1 – بررسی TIBCO Jaspersoft – بهترین برای تجزیه و تحلیل های جاسازی شده

TIBCO Jaspersoft یک راه حل سازگار با هوش تجاری است. این نرم افزار از BI تعبیه شده استفاده می کند که قدرت هوش تجاری را مستقیماً به برنامه های شرکت شما وارد می کند.

داشبوردها در نهایت در رابط کاربری برنامه برای افزایش تجربه کاربر نهایی و بهبود تصمیم گیری در زمان واقعی نمایش داده می شوند.

بیش از 500000 توسعه دهنده در صنایع مختلف از TIBCO Jaspersoft برای بهبود برنامه ها برای میلیون ها کاربر استفاده می کنند. در اینجا برخی دیگر از دلایل بالا آمدن این ابزار BI در لیست من وجود دارد:

 • گزارش تصویری قابل برنامه ریزی
 • گزارش تولید برای توزیع حجم زیاد به توده ها
 • Javascript API برای تعبیه
 • با استفاده از هر روشی با معماری agnostic که 100٪ باز است ، استقرار دهید
 • پشتیبانی چند مستاجر از قبل پیکربندی شده
 • گزارش سلف سرویس موقت
 • اتصال داده های بزرگ برای گزارش بومی و تجزیه و تحلیل در زمان واقعی
مقاله مرتبط  از بله به آره حرکت کن!

این ابزار از نظر معنایی که برای توسعه دهندگان ساخته شده کمی منحصر به فرد است اما تصمیم گیری برای کاربران نهایی را افزایش می دهد. اگر سابقه فنی نداشته باشید ، واقعاً صلاحیت استقرار این کار را ندارید.

TIBCO Jaspersoft را به مدت 30 روز رایگان امتحان کنید تا ببینید آیا برای کسب و کار شما مناسب است قبل از خرید.

شماره 2 – بررسی Entrinsik Informer – بهترین برای تجزیه و تحلیل چند بخش

Entrinsik Informer مناسب برای سازمان های بزرگی است که داده ها را از منابع مختلف جمع آوری می کنند و نیاز به درک این اطلاعات در بخشهای مختلف دارند.

این نرم افزار اتصال داده ها از ابر ، صفحات گسترده ، داده های وب بدون ساختار ، پایگاه داده های سنتی ، برنامه های سازمانی و سایر موارد را برای شما آسان کرده و آنها را در یک منبع واحد جمع آوری می کند.

این یک انتخاب محبوب برای تولید ، بیمه ، توزیع ، آموزش و سازمان های دولتی است. از ویژگی های قابل توجه و نکات قابل توجه Entrinsik Informer می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گزارش سلف سرویس درخواستی
 • تجسم قدرتمند داده ها
 • امکان ارزیابی نقش کاربران نهایی در سازمان شما
 • جریان کارهای داده را ساده کنید
 • دسترسی سریعتر به داده ها با زیر مجموعه اطلاعات
 • جریان داده های جمع شده برای داده های با کیفیت بالاتر
 • حاکمیت و ویژگی های امنیتی قوی شامل نقش های تیمی و سطح امنیتی سفارشی
 • معماری انعطاف پذیر برای قابلیت گسترش بی پایان

برای مشاغلی که به دنبال راهی سریع و ساده برای کشف داده های هوشمند هستند ، این یک انتخاب عالی است که باید در نظر گرفته شود.

کاربران در کل سازمان شما ، مانند مدیران بخش ، کاربران تجاری ، شرکای صنعت ، دانشمندان داده ، مدیران اجرایی ، سرپرستان پایگاه داده و موارد دیگر ، همه می توانند اطلاعات منحصر به فرد را در Entrinsik Informer بر اساس نیاز و نقش خود مشاهده کنند.

برای یادگیری بیشتر ، یک نسخه آزمایشی رایگان را برنامه ریزی کنید.

شماره 3 – بررسی Zoho Analytics – بهترین مورد برای تجسم داده ها

بیش از 500000 شرکت و 2+ میلیون کاربر برای هوش تجاری به Zoho Analytics اعتماد می کنند. مورد اعتماد مارک های شناخته شده ای مانند HP ، هیوندای ، Ikea و سوزوکی است.

در مقایسه با سایر راه حل های لیست ما ، Zoho Analytics قطعاً کمی کاربر پسندتر است. اگر تازه با نرم افزار BI پایتان را خیس می کنید ، این ابزار منحنی یادگیری زیادی نخواهد داشت.

قسمت مورد علاقه من در مورد Zoho Analytics گزارش تصویری است. کاربران غیرتکنیکی می توانند به راحتی درون سیستم عامل پیمایش کنند تا گزارش های سفارشی را که درک آنها آسان است ایجاد و مشاهده کنند. سایر ویژگی ها و مزایا عبارتند از:

 • امکان تعبیه تجزیه و تحلیل در محصول ، وب سایت ، پورتال یا برنامه شما
 • با 500+ ابزار خارج از جعبه ادغام می شود
 • ویژگی های امن تیم همکاری
 • تجزیه و تحلیل تقویت شده با استفاده از هوش مصنوعی
 • داده ها را از چندین منبع در داشبورد واحد ترکیب کنید
 • سلامت کل سازمان خود را در هر بخش ارزیابی کنید
 • گزارش ها را با داشبورد کشیدن و رها کردن سفارشی کنید
 • قابلیت های برچسب گذاری سفید با قابلیت مارک کامل مجدد پورتال
 • API های مبتنی بر HTTP قدرتمند برای مقیاس پذیری و توسعه پذیری

حتی می توانید با استفاده از برنامه Zoho Analytics ، موجود در iOS و Android ، به گزارش های BI خود دسترسی داشته باشید.

Zoho Analytics بهترین نرم افزار BI مبتدی پسند بازار امروز است. برنامه ها از 22 دلار در ماه شروع می شود و شما می توانید آن را به مدت 15 روز رایگان امتحان کنید.

شماره 4 – بررسی Sisense – بهترین نرم افزار BI برای داده های پیچیده

سیسنس امروزه یکی از محبوب ترین ابزارهای BI در بازار است. این توسط توسعه دهندگان ، رهبران کسب و کار ، مدیران محصولات و متخصصان داده به طور یکسان استفاده می شود.

10،000+ شرکت از جمله مارک های معروف مانند GE ، Verizon ، Motorola ، Wix ، Hewlett Packard و Salvation Army مورد اعتماد این نرم افزار هستند.

Sisense دارای راه حل های خاص صنعت در دسته هایی مانند خرده فروشی ، بهداشت و درمان ، دولت ، تولید ، بازاریابی ، مدیریت زنجیره تأمین و موارد دیگر است. آنها همچنین راه حلهایی دارند که متناسب با بخشهای خاصی در سازمان شما طراحی شده اند.

مقاله مرتبط  بالاخره بلاگ نویسی مرده است؟

از نکات قابل توجه سیسنس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان ایجاد برنامه های تحلیلی قدرتمند
 • تجزیه و تحلیل سلف سرویس برای هر کاربر
 • تجزیه و تحلیل داده های بومی ابر
 • امکان تعبیه تجزیه و تحلیل با شخصی سازی کامل
 • استقرار در محیط ، در فضای ابری یا پیاده سازی ترکیبی با ویندوز یا لینوکس
 • یکپارچه Sisense را با ابزارها و مارک های موجود خود ادغام کنید
 • دسترسی امن به اطلاعات در سطح شی ، داده و سیستم

کاربران با هر سطح مهارت فنی می توانند از Sisense برای تبدیل مجموعه داده های پیچیده به داشبورد تعاملی استفاده کنند. نسخه ی نمایشی را تماشا کنید و برای شروع درخواست یک قیمت رایگان را درخواست کنید.

شماره 5 – بررسی Chartio – بهترین گزینه برای نمودارها و داشبوردهای ساده

Chartio یک راه حل BI مبتنی بر ابر است. به کاربران با زمینه های مختلف فنی قدرت می دهد تا داده های برنامه های تجاری را تجزیه و تحلیل کنند.

این ابزار ساده سازی داده ها را با نمودارها و داشبورد برای تصمیم گیری دقیق تر برای شما آسان می کند.

در اینجا نگاهی دقیق به برخی از مهمترین دلایلی وجود دارد که باعث می شود کسب و کار شما استفاده از Chartio را برای هوش تجاری در نظر بگیرد:

 • اشتراک گذاری تصاویر بصری در صفحات وب جاسازی شده ، اسلک ، PDF و غیره آسان است
 • ابزاری برای مدیران محصول ، تیم های فروش و موفقیت مشتری
 • قابلیت سلف سرویس برای همه کاربران (مجموعه C ، نمایندگان فروش و غیره)
 • مرور آسان داده ها با SQL تصویری
 • اتصال تمام داده ها از چندین منبع (Google BigQuery ، Amazon Redshift و غیره)
 • طرح زمینه های سفارشی ایجاد و ذخیره کنید
 • همکاری و ابزار گفتگوی تیمی

Chartio همچنین پشتیبانی استثنایی ارائه می دهد. آنها خود را به عنوان یک شریک استراتژیک در موفقیت شما می بینند. بنابراین آنها به شما آموزش زنده ، مستندات گسترده و دسترسی به مشاوران باتجربه داده را می دهند.

برنامه ها از هر کاربر در هر ماه 40 دلار شروع می شود. شما می توانید Chartio را به مدت 14 روز رایگان و با یک دوره آزمایشی بدون هیچ تعهدی امتحان کنید.

شماره 6 – بررسی Tableau – همه کاره ترین نرم افزار BI

تابلو یک رهبر صنعت در فضای هوش تجاری است. اعتماد به نفس تحلیلگران ، تیم های کوچک ، سازمان های بزرگ و همه چیز در این نرم افزار است.

آنها طیف گسترده ای از ابزارهای BI ، از جمله Tableau Desktop ، Tableau Online ، Tableau Server ، Tableau CRM ، تجزیه و تحلیل تعبیه شده ، مدیریت سرور ، مدیریت داده و موارد دیگر را ارائه می دهند. این لیست همچنان ادامه دارد.

علاوه بر ارائه محصولات گسترده و موارد استفاده ، Tableau همچنین دارای راه حل های خاص صنعت و ابزارهای مبتنی بر انواع مختلف فناوری است که آن را به کاربردی ترین نرم افزار در این گروه تبدیل کرده است.

از ویژگی های برتر Tableau می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پشتیبانی از کراس پلتفرم (دسک تاپ ، مرورگر ، تلفن همراه) و تجزیه و تحلیل تعبیه شده
 • ابزار همکاری تیمی
 • تجزیه و تحلیل پیشرفته در رابط بصری قدرتمند نمایش داده می شود
 • سازماندهی آسان منابع و محتوا
 • منابع داده متمرکز و مجوزهای سفارشی
 • چندین گزینه استقرار (cloud ، داخلی ، میزبان ، ویندوز ، لینوکس ، Mac ، چند مستاجر)
 • بینش عملی در زمان واقعی
 • اتصال آسان با داده های چندین منبع (Google Analytics ، Salesforce و غیره)
 • امکان نقشه برداری از داده های شما

به طور کلی ، Tableau قوی و دارای ویژگی های غنی است. تنها نقطه ضعف واقعی این است که کشف آن با داشتن بسیاری از قابلیت ها دشوار است. اما هنوز هم می تواند توسط توسعه دهندگان و کاربران غیر فنی به طور یکسان استفاده شود.

با یک دوره آزمایشی 14 روزه می توانید Tableau را به صورت رایگان امتحان کنید.

خلاصه

نرم افزار هوش تجاری طی چند سال گذشته به سرعت محبوبیت پیدا کرده است. اگر سازمان شما آماده است تا تجزیه و تحلیل داده های شما را به سطح بعدی برساند ، من اکیداً پیشنهاد می کنم روی یک راه حل BI سرمایه گذاری کنید.

بهترین ابزار هوش تجاری کدام یک است؟

برای کمک به محدود کردن گزینه های خود ، فقط از راهنمای خرید که در ابتدای این مقاله توضیح دادم استفاده کنید. سپس با کاوش در برگزیده های برتر بررسی شده در بالا شروع کنید.